Idź do

ZAPRASZAMY NA ZAJĘCIA EDUKACYJNE GRUPY ZORGANIZOWANE – PO WCZEŚNIEJSZYM USTALENIU TERMINU.

Adres
ul. Leśna 9
Karpacz- Wilcza Poręba
tel. +48 607177637 lub 514607299
Godziny otwarcia

Czynne:
- styczeń, luty, czerwiec, lipiec, sierpień - czynne od wtorku do soboty, w godzinach 9:00 - 16:00
- marzec, kwiecień, maj, wrzesień, październik, grudzień - czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 - 16.00

Nieczynne:
cały listopad, 24-26 grudnia oraz 6 stycznia

Edukacja ekologiczna 
Ośrodki edukacyjne – jw.
Zajęcia edukacyjne

W ośrodku prowadzone są zajęcia dla zorganizowanych grup szkolnych, studentów, nauczycieli, przewodników i społeczności lokalnej.

Zajęcia prowadzone są w ośrodku i na terenie KPN po wcześniejszym ustaleniu terminu, w godzinach działania Centrum Edukacyjnego „Domek Laboranta”.

W sprawie umawiania zajęć należy zgłaszać się mailowo:
anna.walusiak@kpnmab.pl
zaklina.antczak@kpnmab.pl
aleksandra.trytek@kpnmab.pl
przesyłając wypełniony formularz zgłoszeniowy (dostępny poniżej) na prowadzenie zajęć w Centrum Edukacyjnym „Domek Laboranta” w Karpaczu.



Informacje związane z ofertą edukacyjną ośrodka można uzyskać kontaktując się telefonicznie:
Żaklina Antczak-Raj, tel. 607 177 637
Anna Walusiak, tel. 514 607 299 
Aleksandra Trytek, tel. 607  217 597 

Oferta edukacyjna obejmuje:
  1. Zajęcia edukacyjne odbywające się w ośrodku i okolicy (na ścieżce „Dolina Wilczego Potoku”)
  2. Projekcję filmów o Karkonoszach
  3. Prelekcje multimedialne/ pogadanki
  4. Akcje edukacyjne
  5. Pikniki/festyny
  6. Wycieczki ze specjalistą, w tym wycieczki połączone z pomiarami terenowymi
  7. Szkolenia
  8. Warsztaty (w KPN i nasz udział na zewnątrz)
  9. Spotkania robocze
  10. Konkursy edukacyjne, w tym fotograficzne
  11. Wystawy fotograficzne i plastyczne
  12. Patronaty/nadzór merytoryczny, w tym nad kołami przyrodniczymi
  13. Wolontariat
PRZYKŁADOWE TEMATY ZAJĘĆ:

- Mieszkańcy Doliny Wilczego Potoku; występowanie i behawior wybranych gatunków zwierząt  w Karkonoszach, rozpoznawanie i rozróżnianie tropów i śladów różnych gatunków zwierząt (zima).

- Zielnik Laboranta; poznanie bogactwa karkonoskiej flory na przykładzie niektórych jej przedstawicieli, właściwości lecznicze roślin.

- Laboranci i Walończycy – poszukiwacze skarbów Karkonoszy; historia a przyroda nieożywiona i ożywiona.

- Rośliny i zwierzęta Karkonoszy; odkrywanie tajemnic przyrody ożywionej Karkonoskiego Parku Narodowego.

- Georóżnorodność, czyli wstęp do geologii Karkonoszy; rodzaje skał i ich geneza, obserwacja i rozpoznawanie skał i minerałów. 

- Z mapą za pan brat; korzystanie z mapy, orientacja w terenie, planowanie trasy wędrówki.

- Piętra klimatyczne a piętra roślinne w Karkonoszach; charakterystyczne cechy klimatu górskiego na przykładzie Karkonoszy.
- Polodowcowe dziedzictwo Karkonoszy; lodowce górskie i widoczne dziś efekty ich działalności na przykładzie Kotła Wielkiego i Małego Stawu.
- Torfowiska Karkonoszy; specyfika obszaru torfowiskowego.
- Klęska ekologiczna w Karkonoszach; drugie życie „martwego” drzewa.

- Zagrożenie lawinowe w Karkonoszach. Bezpieczeństwo w górach.

- Pierwsza pomoc; bezpieczeństwo podczas górskich wycieczek. 


Wymienione propozycje tematyczne dostosowywane są do wieku danej grupy. Nauczyciele lub/i opiekunowie biorą aktywny udział w zajęciach prowadzonych przez pracownika edukacyjnego Karkonoskiego Parku Narodowego i zobowiązani są do wykonywania jego poleceń.

Mapa geologiczna wschodnich Karkonoszy

Ta unikatowa mapa została wykonana w formie mozaiki na podłodze sali Informacyjnej w Centrum Edukacyjne „Domek Laboranta”, stworzonej ze skał występujących w Karkonoszach i ich otoczeniu. Ponieważ budowa geologiczna tego rejonu jest niezwykle ciekawa, na mapie można zobaczyć zarówno skały magmowe, w postaci dwóch odmian granitu: równoziarnistego i porfirowatego, jak i skały metamorficzne, takie jak hornfels, z którego zbudowane są najwyższe szczyty Karkonoszy oraz łupki łyszczykowe, gnejsy, wapienie krystaliczne i wiele innych.

Karkonoskie panoramy

Na zachodniej ścianie sali informacyjnej naszego ośrodka można podziwiać wielkoformatową prezentację multimedialną z panoramami 3D (w tym 40 panoram sferycznych i 7 gigapanoram) ukazującymi wybrane, wyjątkowe z wielu powodów miejsca Karkonoszy. Oglądanie owych panoram jest jak wirtualny spacer po górach, w czasie którego można zajrzeć choćby do wnętrza kotła Małego Stawu, podziwiać monumentalne piękno karkonoskich skałek i widoki z najwyższych szczytów, stanąć pośród arktycznej tundry na wierzchowinie Karkonoszy lub w bukowym lesie piętra regla dolnego czy wreszcie oglądać z bliska polodowcowy Wielki Staw, rozległe skalne rumowiska na Czarnym Grzbiecie, a przy okazji poznać ponad 100 gatunków rzadkich gatunków roślin i zwierząt występujących w Karkonoszach.

Trójwymiarowy dotykowy model wschodnich Karkonoszy

Model dotykowy wschodnich Karkonoszy został stworzony na bazie cyfrowego modelu terenu Karkonoszy. W bardzo dokładny sposób odzwierciedla detale rzeźby terenu, takie jak doliny rzeczne i polodowcowe, kotły polodowcowe, moreny, spłaszczenia wierzchowinowe, granitowe skałki itd. Dziesięć wybranych form terenu, zaopatrzonych jest na modelu w przyciski, po których naciśnięciu, na monitorze nad modelem uruchamia się animacja obrazująca powstawanie owych form, w tym: torfowiska w Dolinie Łomnicy, kotła Wielkiego Stawu z jeziorem polodowcowym, stożka usypiskowego w kotle Małego Stawu, doliny rzecznej Łomniczki, granitowych ostańców skalnych - Pielgrzymów, zrównania wierzchowinowego - Równia pod Śnieżką, gruntów strukturalnych, moren, spływów gruzowych w kotle Łomniczki i niszy niwalnej Biały Jar. Model jest przystosowany do potrzeb osób niedowidzących – jest dotykowy, piętra roślinne, szlaki turystyczne i granice są wyróżnione specjalnymi fakturami opisanymi w alfabecie Braille'a, animacje można uruchamiać także za pomocą przycisków na podstawie modelu również opisanych w tym alfabecie, a komentarz do animacji jest czytany przez lektora.

Kolekcja minerałów

Kolekcja obejmuje ponad 50 okazów różnych minerałów Karkonoszy i okolic, od tych najczęściej spotykanych aż po najrzadsze. Tworzą ją m.in. odmiany kwarcu, granaty, szafiry, fluoryty, piryty i wiele innych minerałów. Na umieszczonym obok monitorze dotykowym, klikając poszczególne miniaturki minerałów można zapoznać się z wieloma, dotyczącymi ich ciekawostkami. 

Poza tym dysponujemy bogatymi zbiorami skał i minerałów wykorzystywanymi podczas zajęć i wydarzeń edukacyjnych. Każdy uczestnik ma wtedy szansę dotknąć i obejrzeć z bliska różne okazy, zapoznając się przy tym z geologicznym aspektem regionu Karkonoszy i nie tylko.

„Domek Laboranta”

W małym budynku - "Domku Laboranta" mieści się ekspozycja dotycząca laborantów – słynnego cechu zielarzy-aptekarzy, działających dawniej w Karpaczu i okolicach, produkujących leki z karkonoskich ziół. 

Prezentuje ona m.in. bogato zdobione pudełka laboranckie, w których przechowywano zebrane rośliny czy szklane butelki i fiolki, w których trzymano uzdrawiające mikstury. Zarówno pudełka i butelki są kopiami oryginałów pochodzących ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Zostały wszakże wykonane z zastosowaniem dawnych technik rzemieślniczych, tak więc odstają od swych pierwowzorów jedynie wiekiem. W Domku Laboranta zobaczyć można również laboranckie koncesje, portret ostatniego laboranta z Karpacza - Ernsta A. Zölfela, obraz jego domu, które także pochodzą ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Ekspozycję wzbogacają plansze z malowanymi miniaturami leczniczych roślin występujących w Karkonoszach oraz opisem właściwości owych zielonych skarbów Gór Olbrzymich.

Ogród ziół i krzewów karkonoskich

W otoczeniu Centrum utworzono też Ogród ziół i krzewów karkonoskich z ponad 100 gatunkami roślin leczniczych, wykorzystywanych dawniej przez laborantów.

Ogród ziół i krzewów karkonoskich to małe "królestwo" ponad 100 gatunków leczniczych roślin Karkonoszy. Wszystkie są oznaczone i opisane na znajdujących się przy nich specjalnych tabliczkach. Sadzonki pochodzą z Żywego Banku Genów Jagniątków. Ogród podzielony jest na części odzwierciedlające w swym składzie gatunkowym poszczególne piętra roślinne w Karkonoszach. Rośliny zostały również pogrupowane według rodzaju siedliska, w jakim naturalnie występują. Można więc zobaczyć wśród nich rośliny występujące w lasach piętra pogórza, regla dolnego i górnego, na łąkach, tworzące ziołorośla, traworośla, borówczyska i wysokogórskie murawy czy też zasiedlające niedostępne półki i szczeliny skalne w piętrze subalpejskim i alpejskim.
Centrum Edukacyjne „Domek Laboranta” mieści się w jednym z niewielu zachowanych w regionie domów o typowej karkonoskiej architekturze W ramach projektu „Rozwój infrastruktury turystycznej KRNAP i KPN” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska 2007-2013 budynek został gruntownie odremontowany z zachowaniem oryginalnej architektury. Jedną z funkcji budynku jest zachowanie i udostępnienie turystom zabytku tradycyjnego budownictwa regionalnego.
Budynek jest przystosowany dla osób o szczególnych potrzebach.  

W Centrum zapraszamy do zwiedzenia ekspozycji geologiczno-geomorfologicznej oraz Ogrodu Ziół i krzewów karkonoskich i Domku Laboranta.

Na parterze znajduje się sala prezentująca walory turystyczne Karkonoszy – ich krajobrazy, geologię i geomorfologię oraz historię poszukiwań minerałów i złota w Karkonoszach. Można tu podziwiać panoramy najpiękniejszych zakątków naszych gór, charakterystyczne formy terenu wschodnich Karkonoszy na trójwymiarowym modelu dotykowym i obejrzeć animacje o ich powstawaniu, a także zobaczyć „na żywo” karkonoskie minerały oraz mapę geologiczną stąpając po wyjątkowej podłodze ukazującej występowanie skał z jakich zbudowana jest wschodnia część tych gór. Obok znajduje się sala warsztatowa, gdzie turyści mogą obejrzeć pod binokularami karkonoskie zioła i minerały.