Ochrona przyrody w Karkonoszach przed II Wojną Światową
Konieczność ochrony wyjątkowych walorów przyrodniczych Karkonoszy zaczęto dostrzegać już pod koniec XIX wieku, rejestrując jednocześnie znaczne zubożenie cennych gatunków roślin i zwierząt występujących niegdyś licznie w tych górach. Na początku XX wieku podjęto starania w kierunku tworzenia pierwszych form ochrony przyrody na terenie śląskiej części Karkonoszy. Pierwsze obszary chronione – Śnieżne Kotły i Czarny Kocioł Jagniątkowski – utworzono w dniu 29 stycznia 1923 roku. Zarządzeniem pruskiej rejencji w Legnicy z dnia 3 maja 1933 roku Karkonosze uznano za obszar ochrony roślin oraz utworzono pierwsze rezerwaty przyrody objęte ochroną państwową w Kotle Łomniczki, Kotłach Wielkiego i Małego Stawu, Śnieżnych Kotłach i w Czarnym Kotle. Większość karkonoskich granitowych skałek uznano wówczas za pomniki przyrody.
Przygotowania do utworzenia Karkonoskiego Parku Narodowego
Po przejęciu tych ziem przez administrację polską po roku 1945 rozpoczęto wyznaczanie na nowo rezerwatów przyrody w Karkonoszach. Pierwszy z nich o nazwie „Góra Chojnik” o powierzchni 24 ha utworzono w 1953 r. Pierwotna idea profesorów botaniki Uniwersytetu Poznańskiego – Adama Wodziczki oraz Zygmunta Czubińskiego wyznaczania kolejnych rezerwatów przyrody szybko przekształciła się w pomysł utworzenia parku narodowego, który swym zasięgiem miał objąć cały obszar Karkonoszy po polskiej stronie o powierzchni łącznej ponad 20 tys. ha. Pomysł ten został wsparty również przez profesorów powstającego Uniwersytetu Wrocławskiego, szczególnie przez Stefana Mackę, Stanisława Tołpę i Kazimierza Sembrata. Karkonosze uznane zostały już wtedy za obszar szczególnie predysponowany do utworzenia parku ze względu na specyficzne ukształtowanie terenu z rzeźbą polodowcową, występowanie dobrze wykształconych pięter roślinnych z górną granicą lasu, występowanie roślin alpejskich, licznych reliktów polodowcowych, gatunków endemicznych oraz rzadkich gatunków zwierząt. Dzięki staraniom wyżej wymienionych osób, 18 grudnia 1948 r. Państwowa Rada Ochrony Przyrody powzięła uchwałę o rozpoczęciu działań w celu utworzenia w Sudetach parku narodowego. Po stronie czeskiej już wcześniej zapadła decyzja o utworzeniu przygranicznego parku narodowego w Karkonoszach. Postulowano też o utworzenie bliźniaczej instytucji po stronie polskiej (ostatecznie czeski Krkonošský národní park powstał cztery lata później, tj. w 1963 r.). W oparciu o zarządzenie Ministra Leśnictwa w sprawie utworzenia parku narodowego w Sudetach Dyrekcja Lasów Państwowych Okręgu Wrocławskiego opracowała w roku 1956 pierwszy projekt zasięgu przyszłego parku narodowego. Projekt ten nie obejmował jeszcze północnego stoku Szrenicy wraz z wąwozem i wodospadem Kamieńczyka, wzgórza Chojnik (dawniej: Chojnasty) i wodospadu Szklarki. Tereny te uwzględniono w drugim opracowaniu projektu, w roku 1957, które powstało w wyniku prac zespołu kierowanego przez Tadeusza Kaempfa, późniejszego dyrektora Parku.
Utworzenie Karkonoskiego Parku Narodowego
Ostatecznie Karkonoski Park Narodowy powołano dopiero w 1959 r. Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 16.01.1959 r., o powierzchni nieco przekraczającej 5,5 tys. ha, czyli czterokrotnie mniejszej niż pierwotnie planowano. Szczegółowe granice Parku, podział terenu na obszary ochrony ścisłej i ochrony częściowej oraz ograniczenia obowiązujące na terenie Parku zostały określone w zarządzeniu Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 2.03.1959 r. Niestety, pomimo wielu postulatów naukowców pracujących wówczas nad utworzeniem parku narodowego w Karkonoszach, tylko najwyższe partie Karkonoszy oraz obszary leśne niżej położone w okolicach Karpacza, Jagniątkowa i Szklarskiej Poręby zostały włączone w granice Parku. Znaczna część lasów pozostała w administracji Lasów Państwowych. Granice nowo utworzonego parku narodowego nie zostały oparte o naturalne jednostki fizjograficzne, lecz o drogi, ścieżki i linie podziału powierzchniowego, utrudniając realizację skutecznej ochrony przyrody w obszarze całych Karkonoszy. Wokół Parku nie wyznaczono wówczas żadnej strefy ochronnej. Strefa taka, o powierzchni 11 200,00 ha, w postaci otuliny Parku została ustanowiona dopiero w 1996 r. Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 14.05.1996 r. w sprawie Karkonoskiego Parku Narodowego, obejmując wyłącznie grunty leśne administrowane przez nadleśnictwa Szklarska Poręba, Śnieżka w Kowarach oraz Kamienna Góra. Karkonoski Park Narodowy został utworzony w oparciu o przepisy funkcjonującej wówczas ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ochronie przyrody. Zgodnie z przepisami ww. ustawy, podstawowym dokumentem operacyjnym dla parku narodowego był wówczas „Plan urządzania gospodarstwa rezerwatowego”, sporządzany według zapisów „Instrukcji o urządzaniu lasów w parkach narodowych i rezerwatach przyrody” z 20 grudnia 1962 r. Pierwszy plan urządzania gospodarstwa rezerwatowego dla Karkonoskiego
Parku Narodowego został opracowany w oparciu o ww. instrukcję w 1966 r. i obowiązywał przez 10 lat w okresie 1967–1976. Kolejne plany tego typu opracowane zostały na lata 1978–1987 oraz na lata 1990–1999. Zaletą tych planów była dobra inwentaryzacja geodezyjna wraz z wykonaniem map gospodarczych dla obszaru parku narodowego oraz dość dobrze sporządzona inwentaryzacja drzewostanów przeprowadzana zgodnie z obowiązującą w Lasach Państwowych instrukcją urządzania lasu. Najsłabszą stroną opisanych wyżej planów było pomijanie lub bardzo lakoniczne opracowanie pozostałych, poza drzewostanami, elementów środowiska przyrodniczego, jak geologia, geomorfologia, hydrologia, ekosystemy nieleśnie, flora i fauna. Zupełnie nowe podejście w planowaniu ochrony przyrody na terenie parku narodowego wprowadziła dopiero ustawa z dnia 16 października 1991 r. o ochronie przyrody. Wprowadzając instrument planu ochrony dla parku narodowego stworzono prawne i merytoryczne podstawy długookresowego planowania ochrony przyrody, opartego na szczegółowej inwentaryzacji przyrodniczej wszystkich składników przyrody, ich ocenie i waloryzacji, identyfikacji i ocenie zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych oraz określaniu strategicznych i szczegółowych celów i zasad ochrony. Plan ten, tworzony na okres 20 lat stał się najważniejszym dokumentem w strategii ochrony przyrody dla parku narodowego.
Karkonoski Park Narodowy prace na rzecz przygotowania pierwszego projektu planu ochrony rozpoczął już w końcu 1991 r. Prace te zostały okresowo wstrzymane w latach 1993 i 1994, po czym wznowiono je w 1995 r. i kontynuowano do końca 1996 r. już jako opracowanie planu ochrony parku zgodnie z wymogami instrukcji sporządzania planów ochrony parków narodowych z 1993 r. i 1994 r., zatwierdzonych przez Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Opracowany w 1996 r. projekt planu ochrony dla Karkonoskiego Parku Narodowego i otuliny został pozytywnie zaopiniowany przez Radę Naukową w dniu 20 grudnia 1996 r., a następnie zatwierdzony zarządzeniem nr 132 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 15 października 1997 r. na lata 1997–2017. Zatwierdzony Plan stał się bardzo ważnym dokumentem w planowaniu i realizacji zadań z zakresu ochrony przyrody, edukacji ekologicznej oraz udostępniania parku dla turystyki. Plan ten był również ważnym narzędziem w procesie uzgadniania projektów planów zagospodarowania przestrzennego dla gmin, na terenie których położony jest Park i jego otulina. Niestety zmiany ustawy o ochronie przyrody z 2001 r. doprowadziły do utraty w 2002 r. ważności planu ochrony Karkonoskiego Parku Narodowego. O tego czasu Park pracował na podstawie planów rocznych w formie zarządzenia pod nazwą „zadania ochronne”, zatwierdzanych przez Ministra Środowiska. Sporządzane przez Park projekty zadań ochronnych na poszczególne lata opracowywane były jednak w dalszym ciągu na podstawie strategicznych ustaleń zawartych w pierwszym planie ochrony z 1997 r. Aby nadać większą rangę zapisom dotyczącym celów i zasad ochrony przyrody w Karkonoskim Parku Narodowym, które nie utraciły swojej aktualności i podkreślić ich ważność w długiej perspektywie czasowej, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego wprowadził zarządzenie Nr 8/2009 z dnia 16 kwietnia 2009 roku w sprawie strategii ochrony przyrody w Karkonoskim Parku Narodowym. Załącznikami do tego zarządzenia były operat generalny oraz 8 operatów szczegółowych, będących częściami składowymi pierwszego planu ochrony Karkonoskiego Parku Narodowego zatwierdzonego przez Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa na lata 1997–2017. Zapisy dotyczące celów i zasad ochrony poszczególnych komponentów środowiska przyrodniczego Parku z poszczególnych operatów szczegółowych zostały zaadoptowane do ustanowienia strategii ochrony przyrody w Karkonoskim Parku Narodowym.
Parku Narodowego został opracowany w oparciu o ww. instrukcję w 1966 r. i obowiązywał przez 10 lat w okresie 1967–1976. Kolejne plany tego typu opracowane zostały na lata 1978–1987 oraz na lata 1990–1999. Zaletą tych planów była dobra inwentaryzacja geodezyjna wraz z wykonaniem map gospodarczych dla obszaru parku narodowego oraz dość dobrze sporządzona inwentaryzacja drzewostanów przeprowadzana zgodnie z obowiązującą w Lasach Państwowych instrukcją urządzania lasu. Najsłabszą stroną opisanych wyżej planów było pomijanie lub bardzo lakoniczne opracowanie pozostałych, poza drzewostanami, elementów środowiska przyrodniczego, jak geologia, geomorfologia, hydrologia, ekosystemy nieleśnie, flora i fauna. Zupełnie nowe podejście w planowaniu ochrony przyrody na terenie parku narodowego wprowadziła dopiero ustawa z dnia 16 października 1991 r. o ochronie przyrody. Wprowadzając instrument planu ochrony dla parku narodowego stworzono prawne i merytoryczne podstawy długookresowego planowania ochrony przyrody, opartego na szczegółowej inwentaryzacji przyrodniczej wszystkich składników przyrody, ich ocenie i waloryzacji, identyfikacji i ocenie zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych oraz określaniu strategicznych i szczegółowych celów i zasad ochrony. Plan ten, tworzony na okres 20 lat stał się najważniejszym dokumentem w strategii ochrony przyrody dla parku narodowego.
Karkonoski Park Narodowy prace na rzecz przygotowania pierwszego projektu planu ochrony rozpoczął już w końcu 1991 r. Prace te zostały okresowo wstrzymane w latach 1993 i 1994, po czym wznowiono je w 1995 r. i kontynuowano do końca 1996 r. już jako opracowanie planu ochrony parku zgodnie z wymogami instrukcji sporządzania planów ochrony parków narodowych z 1993 r. i 1994 r., zatwierdzonych przez Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Opracowany w 1996 r. projekt planu ochrony dla Karkonoskiego Parku Narodowego i otuliny został pozytywnie zaopiniowany przez Radę Naukową w dniu 20 grudnia 1996 r., a następnie zatwierdzony zarządzeniem nr 132 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 15 października 1997 r. na lata 1997–2017. Zatwierdzony Plan stał się bardzo ważnym dokumentem w planowaniu i realizacji zadań z zakresu ochrony przyrody, edukacji ekologicznej oraz udostępniania parku dla turystyki. Plan ten był również ważnym narzędziem w procesie uzgadniania projektów planów zagospodarowania przestrzennego dla gmin, na terenie których położony jest Park i jego otulina. Niestety zmiany ustawy o ochronie przyrody z 2001 r. doprowadziły do utraty w 2002 r. ważności planu ochrony Karkonoskiego Parku Narodowego. O tego czasu Park pracował na podstawie planów rocznych w formie zarządzenia pod nazwą „zadania ochronne”, zatwierdzanych przez Ministra Środowiska. Sporządzane przez Park projekty zadań ochronnych na poszczególne lata opracowywane były jednak w dalszym ciągu na podstawie strategicznych ustaleń zawartych w pierwszym planie ochrony z 1997 r. Aby nadać większą rangę zapisom dotyczącym celów i zasad ochrony przyrody w Karkonoskim Parku Narodowym, które nie utraciły swojej aktualności i podkreślić ich ważność w długiej perspektywie czasowej, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego wprowadził zarządzenie Nr 8/2009 z dnia 16 kwietnia 2009 roku w sprawie strategii ochrony przyrody w Karkonoskim Parku Narodowym. Załącznikami do tego zarządzenia były operat generalny oraz 8 operatów szczegółowych, będących częściami składowymi pierwszego planu ochrony Karkonoskiego Parku Narodowego zatwierdzonego przez Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa na lata 1997–2017. Zapisy dotyczące celów i zasad ochrony poszczególnych komponentów środowiska przyrodniczego Parku z poszczególnych operatów szczegółowych zostały zaadoptowane do ustanowienia strategii ochrony przyrody w Karkonoskim Parku Narodowym.
Plan ochrony dla Karkonoskiego Parku Narodowego
Zgodnie z wymogami obowiązującej obecnie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. w sprawie ochrony przyrody, Karkonoski Park Narodowy opracował nowy projekt planu ochrony uwzględniający jednocześnie wymogi planu ochrony dla obszarów Natura 2000: PLB020007 Karkonosze oraz PLH020006 Karkonosze (obecnie PLC020001 Karkonosze) w granicach parku narodowego. Plan ochrony dla Karkonoskiego Parku Narodowego, ustanowiony w dniu 25 marca 2021 r. przez Ministra Klimatu i Środowiska, stanowi ważne narzędzie prawne i operacyjne w realizacji długofalowej strategii ochrony przyrody na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego.
Starania o powiększenie powierzchni Parku
Próby powiększenia obszaru parku rozpoczęły się w 2007 roku. Były to trudne i długie działania, ponieważ wymagały zgody lokalnych samorządów. Na taki ruch zgodziła się tylko gmina Jelenia Góra. Z dniem 1 stycznia 2016 roku, wdrożone zostało Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9.11.2015 r. powiększające obszar parku o 371 ha, a obszar otuliny do 13 093 ha. Włączone w obszar chroniony fragmenty terenu między Jagniątkowem a Górą Chojnik są miejscem występowania bogatych lasów liściastych i mieszanych, które zamieszkują m.in. puchacze i bieliki.
Raj A. 2019. Ochrona przyrody. W: Knapik R., Migoń P. & Raj A. (red.), Przyroda Karkonoskiego Parku Narodowego. Karkonoski Park Narodowy, Jelenia Góra: 443-448.