Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

O wilku mowa. Wilcza rodzina wprowadziła się do KPN.

Na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego zamieszkała wilcza grupa rodzinna. To dobra wiadomość dla rosnących tu lasów. Wilki ograniczają liczebność dużych ssaków roślinożernych i przyczyniają się do ochrony różnorodności biologicznej. Nie należy bać się tych drapieżników. W naszym języku utrwaliło się wiele negatywnie nacechowanych zwrotów i przysłów z ich udziałem: wilczy bilet, człowiek, człowiekowi wilkiem. Niesłusznie! Czas spojrzeć na wilki bez strachu i uprzedzeń. To w końcu piękne i jak wskazują badania naukowe bardzo mądre zwierzęta, które zazwyczaj unikają ludzi. Wilki żyją obecnie w lasach całej Polski nizinnej i w Karpatach, nigdzie tam nie dochodzi do zdarzeń, które mogłyby zagrażać ludziom. Zatem i w Karkonoszach ich pojawienie się nie zwiastuje niczego złego, pod warunkiem, że pozwolimy wilkom żyć własnym życiem. Trzeba jednak pamiętać, że nieodpowiedzialne zachowania turystów dotyczące m.in. pozbywania się odpadków żywności i niedostatecznej opieki nad psami mogą prowokować sytuacje  konfliktowe. A tego przecież nie chcemy, bo las jest jedynym domem dzikich zwierząt, a my ludzie jesteśmy tu tylko gośćmi. Dlatego stworzyliśmy krótki poradnik, jak przygotować się na przyjście w gości do karkonoskiego lasu.

Nie wywołuj wilka z lasu. Czyli leśny savoir-vivre.

Pozostawianie śmieci oraz odpadków jedzenia w lesie – tam, gdzie wilcze rodziny mają swoje terytorium – to, oględnie mówiąc, duże faux pas. Choć pewnie młodociany wilk chętnie posprzątałby za nas resztki pokarmu 
i skorzystał z darmowej stołówki. Jednak taka praktyka może sprawić, że uzna ludzi za dostarczycieli pożywienia, stanie się coraz śmielszy i będzie regularnie szukał pokarmu na szlaku. Zwiększy to częstość niespodziewanych i zwykle niechcianych spotkań z wilkami. Dlatego zadbajmy o to, aby wilki nie miały czego sprzątać i trzymały się z dala od ludzkich ścieżek. Prosimy zabieraj ze sobą swoje śmieci i resztki jedzenia.

Co zrobić, gdy spotkasz wilka na jego podwórku.

Gdy jednak wilk stanie na twojej drodze, nie bój się.  Zwierzę po prostu jest zaniepokojone, chce się dowiedzieć kto go odwiedził i czy stanowi dla niego zagrożenie. Nie podchodź bliżej, pozwól wilkowi odejść! Jeżeli jedziesz na rowerze, zatrzymaj się dopóki wilk nie odejdzie. Jeśli wilk się ociąga, pomachaj rękami, pozwól by Twój zapach rozprzestrzenił się, klaśnij w dłonie, krzyknij głośno kilka słów, by wilk Cię usłyszał i zorientował się, że jesteś człowiekiem. Jeśli wilk nadal będzie zwlekał z odejściem, rzuć w jego stronę grudą ziemi lub patykiem. To powinno go ostatecznie spłoszyć.

Jak wilk reaguje na wizytę swojego dalekiego kuzyna?

Członkowie lokalnej wilczej grupy nie lubią obcych wilków. Obcy wilk oznacza zagrożenie, dlatego wilki nienależące do rodziny są zwykle przeganiane, a czasami zabijane. Groźnymi obcymi są dla tych drapieżników także psy, które są udomowionymi tysiące lat temu wilkami.  Dlatego postaw się na miejscu wilka, kiedy wizytę w lesie składa mu Twój pies. Jeśli spacerujesz po szlaku w KPN i na terenie Lasów Państwowych z psim pupilem, pamiętaj, żeby zawsze trzymać go na smyczy i zbierać po nim odchody. Dla wilka Twój pies jest obcym wilkiem, który wkroczył na jego terytorium i chce zagarnąć jego obiad, lub zagraża jego młodym. Odchody psów są rezerwuarem wielu chorób i pasożytów. Dzikie wilki nie mają opieki weterynaryjnej. Jeśli zachorują, skazane są na długotrwałą, wyczerpującą walkę z chorobą a nawet śmierć. Szczególnie wrażliwe są wilcze szczenięta. Jeżeli chcesz, żeby Twój pupil wybiegał się, puść go wolno poza terenem leśnym.

Co zrobić, żeby Twój sąsiad nie patrzył na Ciebie wilkiem?

Jeżeli jesteś mieszkańcem Jagniątkowa, Michałowic lub Przesieki, przygotowaliśmy dla Ciebie zbiór kilku dobrych, sąsiedzkich praktyk. Pokażą Ci jak żyć dobrze z wilkami, które są z lekka ekscentrycznymi sąsiadami.
  1. Zwróć uwagę na stan ogrodzenia swojej posesji. Upewnij się, że nie ma żadnych dziur, przez które wilki mógłby wpaść z niezapowiedzianą wizytą.
  2. Zamykaj bramy i furtki. Pozostawienie ich otwartych jest w wilczej kulturze sygnałem jednoznacznym z zaproszeniem. 
  3. Nie zostawiaj poza domem pokarmu i resztek jedzenia i zadbaj o szczelność śmietników. Unoszący się zapach może pobudzać ślinianki głodnych sąsiadów. 
  4. Upewnij się, że Twoje zwierzęta są bezpieczne. Nie zostawiaj psa w nocy samego na dworze. Pupil może przypadkiem stać się pozycją w wilczym menu.